f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
expo-dubaj

EXPO 2020 – CZY WARTO LECIEĆ DO DUBAJU?

expo2020-dubaj

EXPO 2020 – CZY WARTO LECIEĆ DO DUBAJU?

EXPO 2020 to bez wątpienia jedno z największych wydarzeń na świecie. Przez ogólnoświatową pandemię jego otwarcie opóźniło się o rok, jednak zachowano pierwotną nazwę wystaw. Wydarzenie swoją skalą przypomina Igrzyska Olimpijskie i odbywa się co 5 lat.

Pierwsza tego typu wystawa została zorganizowana w 1851 roku w Londynie.

Jak wygląda EXPO 2020?

EXPO 2020 zostało otwarte 1 października tego roku i potrwa do końca marca 2022. To idealna okazja, by zaprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej z jak najlepszej strony. Pawilony ponad 200 wystawców z 192 państw zajmują teren prawie 5 km kwadratowych powierzchni Dubaju. Do tego kilkadziesiąt pawilonów partnerskich i około 200 restauracji zlokalizowanych w trzech strefach. Przewiduje się, że wydarzenie odwiedzi aż 25 milionów turystów z całego świata! Dzięki nowej linii metra, dojazd do Expo 2020  jest naprawdę bardzo prosty, mimo iż znajduje się około 30 minut od centrum. Co ciekawe, po zakończeniu wystaw część budynków zostanie zamieniona na miejsca użyteczności publicznej i kulturalnej, a cała przestrzeń zostanie zamieniona w nową dzielnicę Dubaju.

 

Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”.  Wystawa została podzielona na trzy strefy, zgodnie z kluczowymi tematami: Mobility – strefa niebieska (w tym Polska), Sustainability – strefa zielona oraz Opportunity – strefa pomarańczowa. W strefie Sustainability czekają na Was ogromne talerze solarne, które zmieniają swoje położenie i podążają automatycznie za ruchem słońca.

 

Wiele wystaw jest interaktywnych, wyświetlane są firmy promujące destynacje, w niektórych pawilonach można liczyć na oprowadzenie przez obsługę. Do tego uliczne show czy estradowe koncerty powodują, że naprawdę nie sposób się tutaj nudzić. Dziennie przewidywane jest około 60 wystąpień na żywo. W centralnym miejscu znajduje się Al Wasl Plaza, czyli zadaszona scena, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia na tegorocznym Expo, a wieczorami można podziwiać cyfrowe projekcje.

 

Dla prawdziwych odkrywców został stworzony specjalnie dedykowany paszport, w którym można zbierać pieczątki z odwiedzonych pawilonów, na takiej samej zasadzie, jak zbiera się pieczątki i wizy do prawdziwego paszportu. Koszt takiego paszportu to 20 AED i można go zdobyć w specjalnych punktach.

Jakie pawilony przykują Twoją uwagę na EXPO 2020?

Pawilony to idealne miejsce, gdzie kraje mogą się zaprezentować oraz pokazać wartości, jakimi się kierują. To także miejsce spotkań biznesowych politycznych, medialnych. Wystawy mają na celu pokazanie długofalowej ścieżki rozwoju gospodarki w danych kraju oraz zachęcenie do podejmowania w nim inicjatyw.

 

Do części pawilonów konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja (przyda się do tego aplikacja EXPO 2020). Możliwe także, że czeka Was długa kolejka do ulubionych pawilonów, np. Pawilonu Kobiet. Czasem jest to kilka minut, czasem dłużej – zawsze przed wejściem uzyskacie taką informację. Przy dłuższym oczekiwaniu na końcu kolejki zastaniecie standy z informacją o przewidywanym okresie spędzonym w kolejce, np. 60 minut.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby odwiedzenie wszystkich wystaw i pawilonów, jednak dla większości z nas będzie to niemożliwe ze względu na ograniczony czas. Jak wybrać zatem te najlepsze z najlepszych?

 

Na pewno kierując się własnymi sympatiami – jeśli kochacie wakacje w Grecji koniecznie odwiedźcie ich pawilon, jeśli zawsze marzyliście o wypoczynku na Malediwach – chociaż na chwilę możecie przenieść się na rajskie atole. W wielu pawilonach można spróbować lokalnych wyrobów cukierniczych czy napić się aromatycznej kawy, jak chociażby w Turcji. Nie codziennie w końcu można zwiedzić cały świat w ciągu jednego dnia!

 

Singapur zachwyca nie tylko w rzeczywistości, ale także w Dubaju, gdzie niemal zostały przeniesione Ogrody Garden by the Bay (hasło przewodnie wystawy to: “Natura dała nam tak wiele, co my w zamian możemy zrobić dla niej?”). Czechy to bardzo nowoczesny pawilon, który ma pobudzać do dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju. Wewnątrz znajdziecie zachwycające instalacje oraz… pyszne czeskie piwo. Szwecja w swoim pawilonie kusi restauracją Ikea i popularnymi klopsikami, sam pawilon zaś został zbudowany ze 100 ściętych w Szwecji drzew (w zamian zasadzono 1000 nowych).  Niemcy kuszą ogromnymi huśtawkami, Arabia Saudyjska zachwyca już z zewnątrz i naprawdę nie sposób jej przegapić (ekrany cyfrowe wewnątrz pawilonu pobiły 3 rekordy w Księdze Guinnessa), a przed USA stoi prawdziwa rakieta Falcon 9 wykorzystana w jednej z misji. A to przecież tylko kilka ze wszystkich pawilonów!

expo2020-dubaj
Kolejka do Pawilonu Singapuru

Jakie pawilony jeszcze warto zobaczyć?

Warty wspomnienia jest także Pawilon Kobiet. Bardzo elegancki, interaktywny, poruszający temat praw kobiet, po raz pierwszy w historii na Expo, współtworzony wraz z marką Cartier. Zwraca on uwagę na rolę społeczną kobiet i równouprawnienie płci pod hasłem: „Kiedy kobiety rosną w siłę – rośnie w siłę cała ludzkość”. Wśród wspomnianych w pawilonie kobiet, które zmieniły świat, znalazła się też Maria Skłodowska-Curie.

 

Natomiast odwiedzając pawilon linii lotniczej Emirates możecie zobaczyć jak będzie wyglądać przyszłość lotnictwa. Po wejściu do pawilonu otrzymujemy magiczną kulę, która pozwala nam korzystać z atrakcji dostępnych na miejscu, a jest to miedzy innymi zaprojektowanie własnego samolotu. Dzięki technologii VR możemy także przenieść się do wnętrza futurystycznego samolotu i udać się nowoczesnym samolotem w podróż. Wizja Emirates zakłada, że w przyszłości na lotniskach nie będzie już potrzebna personalna obsługa, a odprawa odbywać się będzie automatycznie i dużo szybciej dzięki specjalnym algorytmom i biometrycznym czujnikom.

Co jeszcze czeka na nas na EXPO 2020?

Na wszystkich odwiedzających czeka na miejscu wiele atrakcji, między innymi wodna instalacja Water Feature. Woda spływa z 13 metrów przypominając wodospady, co jakiś czas wzbierając na sile. Spektaklowi towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka, której autorem jest kompozytor będący także autorem ścieżki dźwiękowej „Gry o tron”.

Przez chwilę w tym miejscu można poczuć się jak dziecko!

A co z Polskim pawilonem na EXPO 2020?

Polski Pawilon znajduje się w niebieskiej strefie, czyli Mobility. Został stworzony pod hasłem przewodnim: „Poland. Creativity inspired by nature”. Pawilon z zewnątrz robi niesamowite wrażenie – zbudowany z drewna i ozdobiony rzeźbą kinetyczną składającą się z tysięcy białych ptaków, wyróżnia się wśród sąsiadów. Trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo elegancko i jest po prostu estetyczny. Został uznany za jeden z najładniejszych i wyróżniony przez „The National”.

 

Co zastaniemy w środku? W centralnym miejscu znajduje się ogromny drewniany stół, jako symbol polskiej gościnności. Ukazuje on także topografię Polski i najważniejsza miejsca w kraju, jak chociażby Morskie Oko. Można tutaj także nauczyć się kilku polskich słów czy powitań, dzięki interaktywnym mikrofonom. Na piętrze możemy oglądać wystawę polskich marek, które osiągnęły popularność na arenie międzynarodowej, a także obejrzeć film o osiągnieciach polskiego himalaizmu.

 

Całość robi całkiem przyjemne wrażenie, jednak… wnętrze, szczególnie w porównaniu z innymi krajami, nieco rozczarowuje. Wychodząc, ma się pewien niedosyt, chciałoby się więcej.

Jak dostać się na EXPO 2020 za darmo?

Nie musimy Was już chyba przekonywać, czy warto odwiedzić EXPO 2020. Nikogo nie trzeba też przekonywać, że Dubaj jest warty odwiedzenia.

 

Co trzeba zrobić, żeby dostać się na EXPO 2020 za darmo? Wystarczy zakupić bilet lotniczy bezpośrednio do Dubaju liniami Emirates. W cenie biletu lotniczego otrzymujemy także wejściówkę na 1 dzień na EXPO 2020. Dotyczy to również przesiadki w Dubaju powyżej 6 godzin.

 

Skontaktuj się z nami, by zakupić taki bilet NAPISZ

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego warto kupować u nas bilety lotnicze? Przeczytaj TUTAJ

expo-dubaj
dubaj-expo-emirates
emirates-expo-dubaj
Klasa biznes w linii lotniczej Emirates

TO TU ZACZYNA SIĘ TWOJA PODRÓŻ:

You don't have permission to register