f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
kirgistan-jurta

KIRGISTAN, CZYLI NOCOWANIE W JURCIE

KIRGISTAN

KIRGISTAN, CZYLI NOCOWANIE W JURCIE

Kirgistan to stosunkowo młode państwo, bo powstało w roku 1991, po rozpadzie Związku Radzieckiego. Oczywiście jeszcze gdzieniegdzie widać tutaj pozostałości po sowieckich czasach, jak chociażby obecne pomniki Lenina, ale Kirgistan jest w pełni demokratycznym krajem.

Niewielkie państwo leży w samym sercu Azji Środkowej, granicząc z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem i wreszcie ze światową potęgą, Chinami. Chociaż kraj zdobywa na popularności, to nadal nie można go określić turystycznym. Baza turystyczna jest w zalążku, nie przeszkadza to jednak w pozytywnym odbiorze tego kraju, bo jest tak wiele powodów by przyjechać do tego kraju!

Kirgistan – czy warto?

Kirgistan to ewidentnie pobłogosławiona ziemia – przepiękne widoki, wysokie góry, niesamowite przełęcze, zachwycające doliny i wręcz lazurowe jeziora. Na tym moglibyśmy skończyć nasz opis i wstawić tutaj tylko zdjęcia ? Kirgistan przypadnie do gustu wszystkim, którzy kochają góry – zdecydowana większość tego terenu jest górzysta.

A jeśli kiedykolwiek marzyłeś o trekkingu na koniu to tutaj spełnisz swoje marzenie. Mało tego! Chyba w żadnym innym kraju nie mieliśmy przyjemności tyle razy spotkać dzikie konie. Za każdym razem takie spotkanie emocjonowało tak samo, chociaż tak naprawdę dzikich koni w Kirgistanie już nie ma. Kirgizi bardzo cenią sobie te zwierzęta.

Kirgistan to idealny kierunek dla odkrywców, dla podróżujących poza szlakiem, unikających masowej turystyki i lubiących kontakt z naturą.

No i ludzie. Grzechem byłoby o nich nie wspomnieć. Sympatyczni, uśmiechnięci, chętni do pomocy – tacy właśnie są Kirgizi.

Jak się dostać do Kirgistanu?

Naszym zdaniem najlepszą i najwygodniejszą opcją dostania się do Kirgistanu jest skorzystanie z tureckich linii lotniczych Turkish Airlines z przesiadką w Stambule. Lot trwa łącznie ok. 7 godzin, nie wliczając w to przesiadki. Można także zrobić sobie dłuższy stop over i zamiast krótkiej przesiadki udać się na miasto (jeśli możecie sobie na to pozwolić świetną alternatywą jest pozostanie w Stambule na 1 noc i dopiero ruszanie dalej w trasę).

W jakim języku można się dogadać w Kirgistanie?

Kirgistan ma dwa języki urzędowe: kirgiski oraz rosyjski, co oznacza, że starsze polskie pokolenie nie będzie miało najmniejszego problemu, żeby się dogadać z lokalnymi. Język angielski może być tutaj mało przydatny, chociaż… wraz z rozwojem turystyki coraz więcej osób zaczyna się uczyć tego języka. Międzynarodowym sposobem komunikacji, który zawsze działa jest uśmiech – korzystajcie z niego ile się da! Jeśli jednak chcecie sobie trochę ułatwić podróż to nauczcie się podstawowych zwrotów w języku rosyjskim, a resztę… improwizujcie ? Niektóre słowa w języku polskim i rosyjskim są zbliżone. Zresztą, brak znajomości języka to aktualnie żadna bariera w podróżowaniu.

Religia w Kirgistanie

Przeważająca większość ludności w Kirgistanie to wyznawcy islamu. Jednak ze względu na lata bycia częścią Związku Radzieckiego religia ta nie jest tak mocno widoczna na ulicy, jak w innych krajach muzułmańskich. Można powiedzieć, że islam tutaj jest bardzo liberalny i nie ma ustalonych norm zwyczajowych, których należy przestrzegać w obawie o ewentualny konflikt społeczny.

Co ciekawe, ze względu na wiele różnych wpływów kulturowych można tutaj dostrzec meczety budowane w różnych stylach, w zależności od swojego położenia w kraju.

Na swojej drodze spotkać możecie także cerkwie prawosławne, ok 20% społeczeństwa w Kirgistanie wyznaje prawosławie.

Waluta i pieniądze w Kirgistanie

Walutą w Kirgistanie jest som. 1 som to 0,047 złotego (stan na dzień 29 września 2021 roku), zatem dla nas ten kraj na miejscu będzie bardzo tani. Warto wiedzieć jednak, że jest to także bardzo biedny kraj z ogromną ilością ludzi żyjących poniżej stanu ubóstwa. Kirgistan należy do najbiedniejszych byłych republik radzieckich. Napiwki nie są tutaj bardzo rozpowszechnione, ale jeśli tylko możemy zostawiajmy je w podziękowaniu za dobrze wykonaną usługę, np. w restauracji czy hotelu.

Kiedy najlepiej jechać do Kirgistanu?

Kirgistan nie jest kierunkiem całorocznym, o ile nie wybieracie się na zimowe narciarskie szaleństwo. Najlepszym okresem na przyjazd do Kirgistanu i trekkingi jest lipiec-wrzesień. W miastach i na niższych wysokościach będzie upalnie, jednak na górskich wędrówkach temperatura będzie optymalna. Wcześniejszy wyjazd, czyli maj-czerwiec będzie obfitował w piękną wiosnę, jednak na wyższych pasmach górskich jeszcze będzie zalegał śnieg i będzie zimno.

Wypożyczenie samochodu w Kirgistanie

Wraz z rozwijaniem się turystyki zaczęły pojawiać się tutaj wypożyczalnie samochodów i motocyklów. Wynajem terenowego samochodu z napędem 4×4 jest najlepszą opcją do przemieszczania się po górskich drogach. Zresztą przejazd kirgiskimi drogami będzie już swego rodzaju wyprawą. Na drodze czekają na Was chociażby takie atrakcje jak stado owieczek. Zdecydowanie też sprawdzicie tutaj swoje umiejętności off-roadowe ? I chociaż wypożyczenie samochodu tutaj to drugi spory wydatek, w porównaniu z pobytem na miejscu, to zdecydowanie warto!

Inną alternatywą są autobusy, maszrutki czy wynajęcie samochodu z kierowcą.

Co trzeba zobaczyć w Kirgistanie?

  • Jezioro Issyk-Kul

Najpopularniejsza atrakcja kraju, jednak zdecydowanie warta odwiedzenia. Issyk-Kul to w dosłownym tłumaczeniu „ciepłe jezioro”, a nazwa wzięła się stad, że jezioro to nigdy nie zamarza, pomimo swojego położenia. Dodatkowo jest to drugie co do wielkości jezioro na świecie, zaraz po jeziorze Titicaca w Ameryce Południowej.

Nazywane jest także kirgiskim morzem, wiele Kirgizów i Rosjan wybiera to miejsce swoje wakacje.

  • Biszkek

Stolica kraju. W porównaniu do kirgiskich wiosek jest rozwinięta, nowoczesna, ale równocześnie też z wieloma zielonymi terenami. Nie będzie to najpiękniejsza stolica, jaką będziecie mieć okazję zobaczyć w życiu, ale chociażby dla doświadczenia kontrastu warto ją odwiedzić. Wybierzcie się na plac Ala-Too czy na główną ulicę miasta Chuy Prospektesi ze sklepami i restauracjami. W stolicy czeka na Was wiele muzeów oraz sporo pomników.

  • Kanion Skazka

W tłumaczeniu oznacza Bajkową Krainę i nie można było wymyślić nic bardziej dokładnie opisującego to miejsce. Tutaj natura puściła wodze wyobraźni i możemy podziwiać czerwono-pomarańczowe skały, które przy zachodzie słońca wyglądają niesamowicie. Kanion mieści się nieopodal wybrzeża Jeziora Issyk-Kul.

  • Jezioro Songköl

drugie co do wielkości jezioro w Kirgistanie położone na 3016 m n.p.m. Prowadzi tutaj dość kręta i wznosząca się coraz wyżej droga, ale efekt jest wart tej wspinaczki. Krystaliczne czysta woda jeziora, jurty, a w tle góry.

  • Jezioro Ala-Kol

położone na wysokości 3560 m n.p.m. Trekking tutaj już jest wymagający i warto dobrze się przygotować. 400 metrów wyżej czeka na Was przełęcz z niesamowitym widokiem na jezioro.

  • Przełęcz Tosor

malownicza przełęcz na wysokości niemal 3900 m n.p.m. Wąskie serpentyny dróg będą wprost idealne na wszystkich fanów off-roadu.

  • Pik Uchitel

jeden ze szczytów łańcucha górskiego Tienszan. Położony na wysokości 4545 m n.p.m. w Parku Narodowym Ala Archa, zaledwie 60 km od stolicy. Droga na szczyt może trochę się osuwać, na co warto zwrócić uwagę. Jednak podczas wędrówki możemy podziwiać nie tylko okoliczne szczyty, ale także lodowiec. Co ciekawe nazwa szczytu dosłownie oznacza „Góra Nauczyciela”.

  • Altyn-Arashan

Przepiękna dolina, w której śmiało można wybrać się na trekking. Dodatkową atrakcją są tutaj naturalne gorące źródła.

  • Osz i Góra Sulaiman-Too

Niestety nie zdążyliśmy tym razem odwiedzić, ale jeśli tylko możecie sobie czasowo na to pozwolić to warto wybrać się do Osz, jednego z bardziej konserwatywnych miast w Kirgistanie. Przez Osz przechodziła trasa Jedwabnego Szlaku. Sama Góra Sulaiman-Too otoczona jest czcią już około 1500 lat. Na jej zboczach i szczycie jest wiele miejsc kultu religijnego. Została także wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Noc w jurcie w Kirgistanie

Podczas swojej podróży na pewno zobaczycie ich wiele. Na tych terenach żyją bowiem wędrowne pasterskie społeczności, które mieszkają w jurtach. Jest to jednak możliwe jedynie w okresie letnim, kiedy temperatura na to pozwala. Nocleg w takim miejscu jest nie lada wydarzeniem – wokół nie ma dosłownie niczego, prócz natury i zwierząt, a nocą można obserwować idealną drogę mleczną na niebie.

Jurta to szałas pasterski w kształcie koła, na drewniany szkielet naciągnięte są warstwy wojtoku. Zewnętrzna pokryta jest wodoodpornym tłuszczem owczym, zaś wewnętrzne chronią od wiatru, bo wypełnione są matą z trawy. Paski wełny zabezpieczają ściany. Wnętrza są kolorowe, pełne dywanów i barwnych tekstyliów. Do przykrycia się dostajemy grube koce i wbrew temperaturom na zewnątrz, w środku nie zmarzniemy.

W centralnym miejscu jest otwór w dachu, czyli okrągły tundiuk. Co ciekawe widnieje on nawet na fladze Kirgistanu.

Dobra wiadomość jest też taka, że zarówno jurty używane przez kirgiskich nomadów, jak i te czekające na turystów, niewiele się od siebie różnią – wybierając zatem jurtę w campie w okolicach jeziora Songköl możecie poczuć się jak wędrowni pasterze. Minus jest taki – że w nawet turystycznych miejscach nie spodziewajcie się zbytnich wygód i luksusów – łazienki i prysznic są na zewnątrz 🙂

Ale bez nocy w jurcie nie można opuścić Kirgistanu!

Czy Kirgistan jest bezpieczny?

Bezpieczeństwie jest wszędzie tam, gdzie czujemy się bezpiecznie. Jeśli jednak patrząc obiektywnie na podróż do Kirgistanu, to tak, zdecydowanie można uznać ten kraj za bezpieczny turystycznie. Dużą rolę odgrywają tutaj właśnie przyjaźni ludzie, którzy na pewno nie pozostawią Cię na pastwę losu w nocy, a przygarną, nakarmią i dadzą do potrzymania swoje dzieci? A jeśli ktoś poczęstuje Cię sfermentowanym końskim mlekiem „kumyz” to znaczy, że właśnie częstuje Cię narodowym napojem Kirgistanu – według nas smakuje jak zsiadłe mleko z nieokreślonym posmakiem i… jest całkiem smaczne ? Niemniej jednak dużo częściej częstowani będziecie herbatą, którą Kirgizi piją litrami.

Kirgistan jest wciąż nieodkrytym dla większości turystów górskim rajem, a Kirgizi są przyjaźnie nastawieni.

Jeśli czytając ten wpis Twoje oczy się zapaliły, a chęć przygody się odezwała i czujesz, że Kirgistan jest tym kierunkiem, który chcesz koniecznie odwiedzić – skontaktuj się z nami, a przygotujemy Cię do tej podróży. Możesz do nas napisać TUTAJ

TO TU ZACZYNA SIĘ TWOJA PODRÓŻ:

You don't have permission to register