f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
swieta-christmas

NAJCIEKAWSZE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE NA ŚWIECIE

swieta-christmas

NAJCIEKAWSZE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE NA ŚWIECIE

Święta to magiczny czas, na który wszyscy czekamy cały rok. Czas spędzony wśród najbliższych to najpiękniejsze chwile w roku. Wspólne ubieranie choinki, kolacja wigilijna czy lepienie pierogów to nieodłączne elementy polskiej tradycji świątecznej. A jak obchodzi się Święta w innych krajach? Niektóre tradycje mogą Cię zaskoczyć 🙂

Norwegia: chowanie mioteł

Norwegowie wierzą, że w Wigilię budzą się wszystkie złe czarownice i szukają tego dnia nowego środka transportu, czyli… miotły. Dlatego też, zgodnie z tradycją, domownicy chowają wszystkie, by żadna z czarownic nie zajrzała do środka skuszona pozostawioną miotłą przed domem.

Islandia: Świąteczna Powódź Książek

Jólabókaflóð, czyli świąteczna powódź książek w Islandii rozpoczyna się już w… listopadzie. W okresie świątecznym książki są do dostania nie tylko w księgarniach, ale nawet w sklepach spożywczych, by wszyscy mieli do nich łatwy dostęp. Obdarowywanie książkami rozpoczęło się pod koniec II wojny światowej i ma się bardzo dobrze, bowiem Islandczycy uwielbiają czytać i wydawać książki.

Finlandia: sauna w Wigilię 

Wigilia na Finlandii wygląda bardzo podobnie jak w Polsce, czyli jest uroczysta kolacja z bliskimi i obdarowywanie się prezentami. Finowie dodatkowo w Wigilię udają się do… sauny! Wierzą, że dzień Wigilii jest dniem oczyszczenia zarówno ciała, jak i duszy. Dodatkowo tego dnia zmarli mają schodzić na ziemię, a wspólna kąpiel jest przestrzenią do nawiązania z nimi kontaktu.

Ukraina: pajęczyny na choince

Ubieranie choinki jest chyba najpopularniejszym zwyczajem świątecznym i na ten moment czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Na Ukrainie drzewko ozdabia się dość nietypowo, bo… pajęczyną! Oczywiście sztuczną 🙂 Zwyczaj ten zrodził się z ludowej opowieści o biednej wdowie, której nie było stać na przystrojenie choinki na Święta. Dzień przed Wigilią pająki ozdobiły jej drzewko pajęczynami, które następnie zamieniły się w złoto, odmieniając życie biednej wdowy.

Niemcy: kiszony ogórek

Nie tylko Ukraińcy przyozdabiają choinkę w dość nietypowy sposób, robią to także Niemcy. W Niemczech na świątecznym drzewku wiesza się bombkę w kształcie kiszonego ogórka, czyli Weihnachtsgurke. Ta osoba, która jako pierwsza go znajdzie może rozpocząć rozpakowywanie prezentów. Dodatkowo cały rok będzie sprzyjać jej szczęście. Zwyczaj powoli wymiera w niemieckich domach, nie do końca także wiadomo skąd się wziął, istnieje na to kilka teorii, z czego jedna mówi, że przywędrował on z Hiszpanii.

choinka-christmas-swieta

Szwecja: świąteczny odcinek Kaczora Donalda

Co roku 24 grudnia w Szwecji całe rodziny siadają przed telewizorami i o godzinie 15.00 oglądają świąteczny odcinek Kaczora Donalda „Kaczor Donald i jego przyjaciele życzą Wesołych Świąt”. Tradycja sięga lat 60 poprzedniego wieku. Co ciekawe, jest tak ważna dla Szwedów, że spada wtedy nawet odsetek przestępstw! Rekord oglądalności padł w 1997 roku, kiedy to przed ekranami telewizorów zasiadło 4,37 milionów widzów, czyli niemal połowa narodu!

donald-duck

Japonia: KFC na wigilinej kolacji

Chociaż w Japonii nie obchodzi się Świąt Bożonarodzeniowych, to świętują oni w nieco inny sposób. Japończycy uwielbiają KFC, co koncern postanowił wykorzystać tworząc specjalne świąteczne zestawy oraz hasło promocyjne „Kurisumasu ni wa kentakkii!”, czyli Kentucky na Boże Narodzenie. Dzisiaj młodzi Japończycy nie wyobrażają sobie Wigilii czy Świąt bez zestawu z KFC, a do lokali ustawiają się długie kolejki.

japonia-kfc-swieta

Indie: choinka z drzewa bananowego

Około 3% populacji Indii to chrześcijanie. Spotykają się oni tak jak my na kolację wigilijną i przyozdabiają drzewka świąteczne. Za choinkę służą tutaj drzewka bananowca czy mango. Hindusi dekorują także domy lampkami oraz przynajmniej jedną papierową gwiazdą. To jednak nie kolacja wigilijna, a śniadanie w pierwszy dzień Świąt uznawane jest za najważniejszy świąteczny posiłek. Święta Bożego Narodzenia w Indiach to dni wolne od pracy, niezależnie od wyznania.

Wenezuela: do kościoła na rolkach

W Wenezueli święta obchodzone są zgodnie z tradycją, dlatego też wierni tłumnie udają się do kościoła na pasterkę i msze świąteczne. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to, że mieszkańcy Caracas przyjeżdżają do kościoła… na rolkach! 24 grudnia drogi są zamykane przez władze i nie można korzystać z samochodów, aby wszyscy wierni mogli spokojnie udać się do świątyń.

wenezuela-swieta-christmas-rolki

Która z tradycji świątecznych podoba się Wam najbardziej? A może znacie równie ciekawą, o której nie wspomnieliśmy w tym poście? Koniecznie podzielcie się nią w komentarzu pod spodem.

 

Niezależnie od zwyczajów czy tradycji życzymy Wam pięknych, spokojnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia! Niech to będzie przyjemnie spędzony czas w gronie najbliższych Wam osób, a pod choinką życzymy biletów lotniczych w najdalsze kierunki świata!

 

Życzenia składa cały #primapolteam

TO TU ZACZYNA SIĘ TWOJA PODRÓŻ:

You don't have permission to register