f
s
f

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipis cing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis theme natoque

Follow Me
TOP
oman-misfat-oaza

POZNAJ 5 NASZYCH POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ OMAN

oman-jabal-akhdar

POZNAJ 5 NASZYCH POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ OMAN

Oman to wciąż mało popularny kierunek turystyczny. W porównaniu do królowej Turcji czy nawet sąsiednich Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Dubajem na czele, to rzeczywiście Muskat wypada raczej słabo w tym zestawieniu. Od kilka lat powoli jednak zmienia się świadomość wśród polskich turystów – najpierw Itaka szturmem wprowadziła wakacje w Salalah w południowym Omanie, następnie zrobił to Rainbow.

 

Czy mając do wyboru tak wiele turystycznych kierunków warto mimo to odwiedzić Oman? Odpowiedź jest prosta: WARTO! Nasze doświadczenie pokrywa się z emocjami naszych klientów, którzy wszyscy, ale to dosłownie wszyscy, wracali zachwyceni z tego przepięknego kraju orientu.

 

Poniżej znajdziesz 5 powodów, dla których warto wybrać się do Sułtanatu Omanu. Lojalnie jednak uprzedzamy: zaraz po przeczytaniu będziesz sprawdzał ceny najbliższych lotów i oglądał hotele w Omanie!

 

Cała relacja z naszej podróży do Omanu z wyróżnionych relacjach na naszym Instagramie <– sprawdź

1. Karaibskie plaże i najlepsze hotele

O Omanie mówi się „Karaiby orientu”. Mówi się także „Szwajcaria wschodu”, ale to temat na kolejny raz 🙂 Skąd jednak to przyrównanie do Karaibów? Ze względu na plaże, które w Omanie ciągną się i ciągną… Linia brzegowa Omanu to ponad 2 tysiące kilometrów.

 

Najpiękniejsze plaże czekają na Ciebie w regionie Salalah na południu Omanu. Długie, szerokie, z niemal białym, delikatnym piaskiem. Do tego palmy ponad głowami i ciepłe morze to przepis na idealny wypoczynek!

 

Co ciekawe, sami Omańczycy nie przepadają za plażami. No może tylko wieczorami, kiedy są one dla nich do zniesienia, wówczas gorąc trochę odpuszcza i można w spokoju usiąść wraz z całą swoja rodziną, a rodziny w Omanie są raczej z wielopokoleniowych i wielodzietnych. I o ile widok biwakującej omańskiej rodziny przy plaży albo na zielonym skwerku nie powinien Cię dziwić, o tyle raczej nie zobaczysz ich opalających się lub pływających w morzu. No bo co? Odpocząć można w domu, w klimatyzacji, a nie tak na to ciepło i słońce się wystawiać 😉

 

Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz się na plaży zupełnie sam  – wystarczy wyjść kawałek poza teren hotelu. Cisza, spokój i szum morza.

 

Zielono w Omanie

 

Południe Omanu jest również bardzo interesujące dla mieszkańców pozostałych krajów Półwyspu Arabskiego. Jest to bowiem jedynie miejsce, gdzie dociera monsun, co sprawia natomiast, że przyroda nabiera intensywnych kolorów. Jak sami mówią: „jest tutaj wtedy jak u Was w Europie, zielono!”. Chociaż nie jest to najlepszy czas na plażowanie, to właśnie mieszkańcy Emiratów uwielbiają ten okres i wielu z nich podróżuje właśnie wtedy, w lecie. Bujna roślinność sprawia, że ma się wrażenie jakby przeniosło się niemal do dżungli. Omańska pora deszczowa, zwana Khareef, trwa od czerwca do września.

 

Nic więc dziwnego, że wokół tak pięknych plaż powoli wyrastają świetne hotele. Jeden z nich, niekwestionowany bestseller Fanar Residence otoczony jest aż przez 3 niebiańskie plaże. Śmiało zatem można powiedzieć, że do wyboru, do koloru. Do tego niezwykle ważna w Omanie jest obsługa klienta. Nie powiemy, że poczujecie się jak w domu, bo któż z nas ma w domu bogate all inclusive?

P.S. Jeśli ktoś ma, to z przyjemnością wpadniemy na kawę ?

 

WAKACJE W SALALAH ZNAJDZIESZ TUTAJ

2. Rozsmakuj się w prawdziwym oriencie

Orientalne zdobienia, intensywny zapach kadzideł (z których Oman jest znany), tradycyjne stroje noszone na co dzień, prawdziwe, lokalne souqi i wciąż kultywowane tradycje. To naprawdę tylko niewiele z aspektów, które pokażą Wam prawdziwy świat orientu. Jeśli myślisz, że nie spotka Cię tutaj nic nowego, bo przecież byłeś już w Turcji czy Maroko, to bardzo się zdziwisz!

 

Dzięki temu, że Oman nie jest jeszcze tak bardzo popularny turystycznie każde doświadczenie tutaj będzie prawdziwe i bardzo intensywne. Nawet te najpopularniejsze targi, na które się wybierzesz, wciąż są lokalne i korzystają z nich mieszkańcy. I tak jak oni, należy się targować. Cena nie jest zawyżona dlatego, że jesteś turystą (no może troszeczkę, spontanicznie), a zbijanie powolne ceny jest sztuką kultywowaną od lat. Muttrah Souq w Muskacie, położony tuż przy porcie w Starym Mieście, jest prawdopodobnie jednym z najstarszych targów na świecie.

 

Co piątek, w uroczym miasteczku Nizwa odbywa się także targ kóz. To wydarzenie, zupełnie normalne dla miejscowych, będzie nie lada gratką dla odwiedzających. Targ otwarty jest codziennie (szczególnie polecamy zaopatrzyć się tam w daktyle), jednak tylko tego jednego dnia odbywa się wyjątkowe wydarzenie. Na kilka godzin plac zamienia się nie do poznania, od samego rana słychać głośne beczenie i jeszcze głośniejsze ożywione rozmowy. Na targ zjeżdżają się ludzie z całego kraju. Doświadczenie nie do podrobienia.

 

Kawa po arabsku w Omanie

 

Kiedy targowanie dobiega końca z satysfakcjonującym wynikiem na obu stron, czas na kolejne przyjemności! Tradycyjna omańska kahwa podawana ze słodkimi daktylami, których w Omanie jest aż 250 rodzajów. Kawa nalewana jest z eleganckiego dzbanka do małych filiżanek. Przed napiciem się tego aromatycznego napoju, kawa bowiem parzona jest z przyprawami – najczęściej z kardamonem, zostaniemy poczęstowani słodkimi daktylami. Sama kawa nie zawiera ani odrobiny cukru.

 

Zostaniesz uraczony porcją wielkością espresso, jeśli będziesz chciał jej więcej wystarczy skierować filiżankę w kierunku gospodarza. Kiedy będzie już dla Ciebie wystarczająco wystarczy, że oddając naczynie delikatnie nim potrząsając. W dobrym tonie jest wypicie od jednej do trzech filiżanek kawy.

 

Zaproszenie na kawę jest w Omanie oznaką gościnności, dlatego też poczęstowany kawą możesz zostać niemal na każdym kroku, począwszy od lobby hotelowego. Sami Omańczycy zasiadają przy kawie wiele razy w ciągu dnia (stąd też wielkość serwowanej porcji), zawsze jest to dobra okazja by odpocząć i porozmawiać.

 

Nie sposób nie wspomnieć także o pysznym jedzeniu, ze względu na spora ilość ekspatów, na Twoim stole zagości zarówno kuchnia turecka, irańska czy hinduska w najlepszym wydaniu. Do tego pyszne świeże owoce, dostępne na wyciągnięcie ręki czy woda kokosowa w Salalah – smakowe doznania na pewno zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

 

Poczujesz się tutaj jak w zupełnie innym świecie – pomimo bogactwa, nowoczesnych samochodów czy luksusowych marek w galeriach handlowych na ulicy bez problemu zobaczysz Omańczyków w tradycyjnych strojach – mężczyźni zakładają białe wykrochmalone diszdasze wraz z hafiją (chustą zawiązaną w turban) lub kummą. Kobiety zaś noszą się w czarnych abajach w hidżabem, zasłaniających włosy. Do tego zakładają zdobione buty na obcasie, elegancką torebkę i czerwone usta – wszystko się zmienia, a kobiety na każdej szerokości geograficznej chcą się czuć piękne. Tradycyjne ubrania noszone są także w mniej oficjalnych sytuacjach.

3. Nowoczesność idzie w parze z tradycją

Za sprawą poprzedniego Sułtana Kabusa ibn Sa’ida kraj przeszedł w ciągu 50 lat ogromną rewolucję. Zmieniło się dosłownie wszystko, w latach 70 w Omanie był tylko jeden szpital i niespełna 100 km bitych dróg. Dzisiaj przemieszczamy się po kilkupasmowych autostradach, a darmowa opieka medyczna jest na wysokim poziomie.

 

Muscat, stolica kraju, chociaż bardzo nowoczesna na swój sposób, w żadnym wypadku nie przypomina sąsiedniego Dubaju.. Zgodnie z rozporządzeniem Sułtana budynki nie mogą być wyższe niż 9 pięter, a elewacja nie może być w innym kolorze niż biały lub odcienie białego. Dzięki temu całe miasto wygląda bardzo spójnie i… bliskowschodnio. Nie spotkasz tutaj stalowych wieżowców z błyszczącymi oknami.

 

Równocześnie w 2011 roku w Muskacie powstał Królewski Teatr Operowy. Zachwyca swoją wielkością, ale także stylem budowy – utrzymana jest w tradycyjnym arabskim stylu. Jest to trzecia opera w krajach arabskich, po Bejrucie i Kairze. Teatr Operowy mieści się na terenie parku o wielkości 80 hektarów. Wnętrze może pomieścić 1100 osób. Magazyn Vogue uznał Operę za jedną z najbardziej spektakularnych na świecie, jednak sami Omańczycy nie byli zachwyceni pomysłem. Uznali go za westrenizację kraju i protestowali nawet młodzi.

 

Na czym polega bogactwo w Omanie?

 

Chociażby na tym, że jest tutaj niesamowicie czysto. Nie tylko w stolicy, ale i w całym kraju. Kraj pomimo tego, że pustynny to także bardzo zielony. W jaki sposób? Dba się tutaj o to, by tereny zielone były sztucznie nawadniane. Idealnie przystrzyżona, niespalona słońcem trawa może być tutaj zaskoczeniem.

 

Rząd także bardzo dba o swoich obywateli – bezpłatna edukacja (także dla kobiet), opieka medyczna czy darmowa działka otrzymana od państwa po dwudziestce to tylko niektóre z przywilejów. Obywatelstwo dziedziczy się po ojcu, co oznacza, że małżeństwa mieszane narodowościowo zdarzają się bardzo rzadko. Przyszłe dzieci z takiego małżeństwa, gdzie tylko kobieta jest Omanką, po ukończeniu pełnoletności prawdopodobnie będą musiały opuścić kraj.

 

Chociaż Oman uznawany jest za najmniej restrykcyjny kraj w świecie islamskim, to wiele różnic w naszych kulturach może zadziwić i to mocno. Wszystkie restrykcje dotyczące małżeństwa, rozwodu czy wychowania dzieci mogą być zaskakujące. Przykładowo, bardzo wykształcona niezależna kobieta, utrzymująca się sama, nie może wynająć mieszkania tylko dla siebie. Nie może, bo kobiecie nie przystoi mieszkać samej, tak samo nie powinna opuszczać miejsca zamieszkania bez zgody i wiedzy ojca bądź męża. Chociaż dla nas może się to wydawać dziwne, to sami Omańczycy twierdzą, że to wszystko dla bezpieczeństwa kobiet. Tak jak my dziwimy się im, tak one się dziwią jak my możemy znosić zaczepki obcych mężczyzn w autobusie.

 

Chociaż w pół wieku można zrewolucjonizać kraj, to mentalności nie da się zmienić w ciągu jednego czy dwóch pokoleń, na to potrzeba dużo więcej czasu. Niemniej Oman bardzo zgrabnie łączy w sobie nowoczesność i przeplata ją konserwatywną tradycją.

4. Bezpieczeństwo w Omanie

Oman jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw na świecie, niemal nie występują tutaj drobne przestępstwa, jak kradzieże czy oszustwa. Pomimo tego, że na ulicy nie widzi się policji, nie oznacza to, że jej tutaj nie ma. Zazwyczaj mundurowi wtapiają się w tłum, a gdy tylko coś się dzieje pojawiają się tutaj w pół minuty. Oprócz standardowej ostrożności nie trzeba rozglądać się na boki.

 

Omańczyk zapytany o drogę najpewniej wskaże Ci ją osobiście, poproszony o pomoc udzieli Ci jej priorytetowo, w zamian oczekując jedynie uśmiechu i niesienia dobrego słowa o swoim kraju. Nie musisz się tutaj martwić, że za pomoc Omańczycy będą oczekiwali zapłaty. Oman to bogaty kraj, nawet ci najbiedniejsi posiadają służbę w domu.

 

Dodatkowo nie ma tutaj problemu komunikacyjnych – niemal wszyscy mówią po angielsku, a przy bliższej rozmowie okazuje się, że nasz towarzysz odbył studia w Wielkiej Brytanii, Emiratach Arabskich czy Indiach. Język angielski jest drugim najczęściej używanym językiem, zaraz po arabskim. Wszystkie nazwy, znaki na drogach czy instrukcje są także w tym języku, zaraz obok arabskiego. Dlatego też przemieszczanie się tutaj nie będzie stanowić większego problemu, jeśli zdecydujecie się wypożyczyć samochód.

5. Zielona Góra w Omanie, czyli Jabal Akdar

Jabal Akhdar to wyjątkowe miejsce w Omanie. Dostać się tutaj można tylko samochodami 4×4. Pomimo tego, że droga jest naprawdę szeroka i w świetnym stanie, rząd dba o bezpieczeństwo przyjezdnych, dlatego przy starcie czeka na Ciebie policyjny check point, gdzie prawdopodobnie zostaniesz poproszony także o pokazanie paszportu.

 

Jabal Akhdar charakteryzuje się mikroklimatem, musisz być przygotowany na niższą temperaturę, ale i… oszałamiające widoki już podczas samej trasy. Możesz obudzić się na wysokości ponad 2 tysięcy metrów nad poziomem morza i popijać kawę z niesamowitym widokiem na góry i kaniony. Znajdują się tutaj najbardziej luksusowe hotele, w których bywał nawet książę Karol z księżną Dianą. Nocleg w takim miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

W górach znajdziesz wiele tras trekkingowych, a wybierając się tutaj wiosną przyjedziesz w okresie, kiedy wszystko zaczyna kwitnąć, zielenic się i pachnieć. Płaskowyż Sayq wraz z Górą Jabal Akhdar znany jest z upraw moreli, granatów, drzewek oliwkowych oraz, popularnych na całym świecie, róż damasceńskich.

 

W Omanie można bez najmniejszego problemu rozbić się z namiotem, także tutaj w górach. Dla chętnych dodatkowych wrażeń, np. zaglądających do namiotu kóz, które częściej tutaj spotkacie niż ludzi, może to być dodatkowa atrakcja.

oman-jabal-akhdar
Jabal Akhdar
oman-hotel-jabal-ahdbar
Hotel w Jabal Akhdar
oman-misfat-oaza
Oaza w wiosce Misfat Al Abriyeen
oman-wadi-ash-shab
Wadi Ash Shab
oman-pustynia
Pustynia Wahiba Sands

Oman jest niezwykle fascynującym kierunkiem. Oprócz przepięknej przyrody, zachwycających zachodów słońca na pustyni, ciągnących się po horyzont plaż, idealnych warunków do nurkowania czy turkusowych basenów wadi, odnajdziesz tutaj interesującą kulturę. Tradycje, zachowania społeczne tak odmienne od tych, które znamy z naszego kręgu kulturowego zaskoczą Cię, ale też zachwycą. A sami Omańczycy z przyjemnością Ci o nich opowiedzą przy filiżance aromatycznej kawy.

 

Oman łączy wiele światów, odkryj je wszystkie z nami!

 

P.S. Na naszym Instagramie w wyróżnionych relacjach znajdziesz całą naszą podróż do Omanu.

 

_____________________

Dziękujemy linii lotniczej Emirates oraz Happy Travels Oman za możliwość realizacji naszego Fam Tripu.

TO TU ZACZYNA SIĘ TWOJA PODRÓŻ:

You don't have permission to register