POZNAJ ZWYCZAJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE!
Poznaj z nami zwyczaje wielkanocne na świecie! Poniżej przeczytasz jak Święta Wielkiej Nocy są obchodzone w wielu krajach, a niektóre z tych tradycji mogą Cię zaskoczyć albo nawet… przerazić!
Krwawa Wielkanoc na Filipinach
Najważniejszym dniem podczas Świąt Wielkanocnych jest dla Filipińczyków Wielki Piątek. Kultywowane przez nich tradycje mogą być dla nas nieco szokujące, mówiąc dość delikatnie. To właśnie tego dnia ochotnicy rozpoczynają samobiczowanie, a ich droga przypominać ma tą, którą przeszedł Jezus, czyli Drogę Krzyżową. Inni decydują się nieść drewniany krzyż, pozwalając na to, by być popychanym i bitym. Tradycyjnie zwyczaj ten kultywowany jest jedynie przez mężczyzn i przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Ale to nie wszystko, niektórzy decydują się na krok dalej – pozwalają się ukrzyżować. Kiedy przez ich ciało przechodzą raz za razem grube gwoździe, obok piętrzą się turyści, gapie oraz reporterzy, a by uchwycić jak najlepszy kadr. Wiszą na krzyżu kilka minut, po czym przewożeni są do szpitala.
Głębokie przeżycie Śmierci Pańskiej ma być najwyższym wymiarem wiary, szansą na osobiste katharsis. Co roku zgłasza się około 20-30 osób, aby wziąć udział w corocznym wydarzeniu i najbardziej publicznym wyznaniu wiary. Pierwszą osobą, która się na to zdecydowała był Artemio Atniola w 1962r.
Oficjalnie jednak takie praktyki są zakazane i potępiane przez Kościół. Filipiny w większości są krajem katolickim, jednak tylko w niektórych regionach odbywają się wspomniane wydarzenia, które co roku jednak przyciągają turystów z całego świata.
Finlandia – Wielkanoc
W Finlandii Wielkanoc łączy się z drugim ważnym świętem, a mianowicie nadejściem wiosny. W Niedzielę Palmową dzieci przebierają się za czarownice, by zapukać do drzwi sąsiadów – przypomina Wam to trochę Halloween? Tym razem jednak odwiedziny mają zwiastować szczęście i pomyślność, a w zamian za ozdobną gałązkę dla gospodarzy, dzieci otrzymują słodycze lub jakieś drobne pieniążki.
Równocześnie jednak, w niektórych częściach Finlandii, rozpalane są ogniska, by… odpędzić te złe czarownice, które, zgodnie z nordycką legendą, mają się pojawiać na niebie między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną.
Francja i gigantyczny omlet
Co roku w Poniedziałek Wielkanocny na placu w miejscowości Haux na południu Francji rozkładana jest ogromna patelnia, na której smaży się omlet z kilku tysięcy jaj. Wszyscy mieszkańcy rozbijają i mieszają jajka w swoich domach, po czym spotykają się na głównym placu, by upiec jeden wielki, smaczny omlet.
Zgodnie z tradycją, Napoleon, kiedy zatrzymał się w tym miasteczku został poczęstowany właśnie omletem i poprosił o zrobienie go także dla swojej armii. Jak można się domyślać, do jego przygotowania trzeba było zebrać sporo jaj z miasteczka.
Wielkanoc w Grecji – nie patrz w górę!
A może właśnie patrz? Na Korfu w Wielką Sobotę z okiem wyrzucane są… garnki, czy inne gliniane przedmioty, które można stłuc. Po co? By pożegnać to, co stare i przywitać nowe, lepsze. Niektórzy uważają, że stłuczenie doniczek ma symbolizować owocne uprawy w nowym sezonie.
Dzień wcześniej, w Wielki Piątek, w całej Grecji wszystkie sklepy oraz firmy są zamknięte. Na znak żałoby flagi opuszczone są do połowy. Należy także stronić od wykonywania ciężkich prac, gdyż uznawane jest to za grzech ciężki.
Święta Wielkanocne z thillerem w tle – Norwegia
Pamiętacie, jak z okazji Świąt Bożego Narodzenia opowiadaliśmy Wam, że najpopularniejszym prezentem na Islandii są książki? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do tego wpisu NAJCIEKAWSZE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE NA ŚWIECIE.
W okresie Świąt Wielkanocnych w Norwegii wszyscy zaczytują się thillerami. Są nawet wydawane powieści specjalne na ten czas, nazywane Paaskekrimmen. Skąd wziął się ten zwyczaj?
W 1923 roku dwóch młodych pisarzy wypromowało swoją pierwszą powieść reklamą, która ukazała się w Sobotę Wielkanocną. Zarówno tytuł reklamy, jak i samej książki brzmiał: „Pociąg Bergen został ograbiony w nocy”. Odróżnienie fikcji od rzeczywistości było niemałą zagadką, a książka szybko stała się bestsellerem.
Norwegowie nie pracują już w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, świętowanie rozpoczyna się już w środę wieczorem. Oprócz czytania książek, konieczne jest spędzenie chociaż jednego dnia na świeżym powietrzu, w górach na wędrówkach albo, jeśli pogoda na to pozwala, na nartach.
Obrządki Zmartwychwstania w Jerozolimie
Każdego roku do Jerozolimy przybywają turyści, jednak ich obecność wzmaga się znacznie w okolicach Świąt Wielkiej Nocy. Nie tylko gorliwi wyznawcy Jezusa chcą zobaczyć stacje Drogi Krzyżowej czy miejsce Grobu Pańskiego, chociaż to dla Chrześcijan właśnie to miejsce i ten czas jest wyjątkowy.
Jerozolima to szczególne miasto na mapie świata. Tutaj obok siebie żyją Chrześcijanie, Żydzi oraz Muzułmanie. Jest to święte miejsce dla wyznawców tych trzech największych religii świata.
W Wielki Czwartek odprawiana jest Msza Święta w Bazylice Wszystkich Narodów, w ogrodzie Getsemani. Ewangelia czytana jest także po polsku.
Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa, wiedzie między sklepikami i bazarami wąskimi ulicami starego miasta. W Wielki Piątek odbywa się tutaj procesja, która kończy się w Bazylice Grobu Pańskiego. W Bazylice panuje półmrok, słychać ciche szepty modlitw, w powietrzu unosi się zapach kadzideł.
W czasie Liturgii Wigilii Paschalnej, z soboty na niedzielę, wierni okrążają Grób Pański. Liturgia ma być upamiętnieniem Zmartwychwstania.
Trzeba pamiętać, że niedziela jest w Jerozolimie dniem pracującym, także dla Chrześcijan, dlatego większość z nich świętuje w sobotę.
A może Śmingus Dyngus? Polskie zwyczaje wielkanocne
Śmingus Dyngus jest tradycją słowiańską, praktykowaną już prawdopodobnie w XV wieku. Kiedyś były to dwa osobne zwyczaje, z biegiem czasu zlały się jednak w jeden, obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny.
Dzisiaj, szczególnie na wsiach i w małych miasteczkach, oblewane są młode dziewczęta. A im bardziej obdarzone urodą, tym mogą liczyć na większe zaangażowanie. Woda ma zmywać brud czy choroby po zimie i symbolizować nadejście wiosny i płodność. W XVIII wieku pogański zwyczaj został wciągnięty w zwyczaje świąteczne i przyporządkowany jako tradycja w Poniedziałek Wielkanocny.
Śmingus Dyngus praktykowany jest także na Morawach, Słowacji i Zachodniej Ukrainie.
A malowanie jajek? Tradycja wywodzi się aż z Persji. W Polsce prawdopodobnie pisanki zaczęto malować w X wieku. Roztopionym woskiem malowano na jajkach wzór, a następnie wkładano je do łupin cebuli, by nadać im kolor. Kolorowe jaja mają być symbolem odrodzenia i Zmartwychwstania.
W starożytnym Egipcie na jajkach malowano… skarabeusze, a w Chinach ozdabiano ptakami i kwiatkami.
W Polsce, przed chrystianizacją tego zwyczaju, jajka zakopywano w okolicach domu, by chroniły domowników przed złymi mocami.
Zwyczaje wielkanocne na świecie i w regionie
Jak sami widzicie, zwyczajów na świecie jest wiele i w zależności od regionu, Święta Wielkanocne obchodzi się trochę inaczej.
A może Wy znacie jakieś ciekawe zwyczaje, o których tutaj nie wspomnieliśmy? Może macie ochotę podzielić się tradycjami z Waszych domów? Z przyjemnością przeczytamy o nich w komentarzach pod wpisem.